Przejdź do treści

Ekologia

Wychowałem się w otoczeniu lasu i właśnie dlatego jest on dla mnie miejscem szczególnym.  Zawsze działałem i będzie działał w sposób, który szanuje przyrodę. Jedną z najważniejszych części pracy tokarza jest dla mnie etyka. Drewno jest pięknym surowcem jednakże należy pamiętać o tym, że estetyka nie jest jego najważniejszą funkcją. Materiał, z którego korzystam pozyskiwany jest z drzew, które osiągnęły wiek rębności. Proces ten porównać można do zbierania owoców przez sadownika. Gdy nie zostaną one zerwane w porę zgniją a ich wartość zostanie zmarnowana.

Bardzo ważne jest to, że misa powstaje z jednego kawałka drewna a nie z klejonych warstwowo elementów. Konstrukcja produktu sprawia, że jest on wytrzymały i starcza na wiele lat. Używane przeze mnie drewno pochodzi z lokalnych lasów posiadających certyfikaty FSC i PEFC. Poprzez pozyskiwanie surowca z najbliższego otoczenia stolarni odległość transportowa zminimalizowana zostaje do minimum, co ma wpływ na ślad węglowy. Produkt uboczny, powstały w wyniku nadawania kształtu misy użyty zostaje ponownie do pakowania. Działania ekologiczne to nie tylko pozyskiwanie surowca, jego transport oraz obróbka ale również wykończenie. W celu impregnacji wyrobów używam jedynie naturalnych, bezpiecznych w kontakcie z żywnością olei i wosków.

Ostatni etap produkcji – pakowanie zaprojektowany został w taki sposób aby wypracować kompromis pomiędzy niezbędnym bezpieczeństwem transportu mis a minimalnym użyciem plastiku. Jak już wspominałem otrzymane w procesie obróbki wióry wykorzystuję w celu amortyzacji produktu wewnątrz paczki. Taki proces produkcji pozwala na tworzenie wyjątkowych produktów przy maksymalnym wykorzystaniu materiału.